Fenntarthatósági Témahét 2025 – A Veolia válasza a jövő kihívásaira

Április 7-én ismét kezdetét vette a Fenntarthatósági Témahét, amely 2025-ben különösen releváns és előremutató kérdéseket állít a középpontba.
Fenntarthatósági hét banner 2025

A Fenntarthatósági Témahét 2025-ben különösen releváns és előremutató kérdéseket állít a középpontba: a talaj- és a biodiverzitásvédelmet, a megújuló energiaforrások alkalmazását, a mesterséges intelligencia környezeti hatásait, a hulladékgazdálkodás korszerűsítését, valamint a tudatos fogyasztói magatartást és fogyasztóvédelmet. A témahét célja, hogy ezek a globális és hazai szinten is kiemelt jelentőségű témák ne csupán az oktatás szintjén jelenjenek meg, hanem szélesebb társadalmi párbeszédet indítsanak el és érdemi cselekvésre ösztönözzék a résztvevőket.

A kezdeményezéshez nemcsak a pedagógusok és civil szervezetek, hanem a vállalatok is hitelesen és tartalmasan kapcsolódhatnak – különösen azok a cégek, amelyek hosszú távon elkötelezettek a fenntartható működés iránt, és már bizonyították, hogy tevékenységük valódi eredményekkel járul hozzá a környezeti és társadalmi kihívások megoldásához.

A Veolia Magyarország Zrt. az energetikai és környezetvédelmi szektor meghatározó szereplőjeként több évtizedes tapasztalattal rendelkezik ezen a területen. A vállalat mára nemcsak alkalmazkodik a zöld átmenethez kapcsolódó elvárásokhoz, hanem aktívan alakítja is azokat. Legyen szó biomassza-alapú hőtermelésről, intelligens energiaszabályozásról vagy a fosszilis energiahordozók kivezetéséről, a Veolia olyan innovatív, gyakorlatban is működő megoldásokon dolgozik, amelyek közvetlen választ kínálnak a Témahét kulcskérdéseire.

Biomassza: lokális forrás, globális hatás

A biomassza, mint megújuló energiaforrás, meghatározó szerepet tölt be Magyarország energiatermelési portfóliójában. A Veolia elkötelezett amellett, hogy a fosszilis energiahordozók arányának csökkentésével és a biomassza hasznosításának bővítésével aktívan hozzájáruljon az ország klímavédelmi célkitűzéseinek teljesítéséhez. Ennek egyik zászlóshajója a pécsi erőmű, amely mára teljes egészében megújuló forrásból – faaprítékból és bálázott, lágyszárú mezőgazdasági melléktermékekből, például szalmából – biztosítja hőtermelését. Az erőmű évente mintegy 200 ezer tonna helyben keletkező mezőgazdasági mellékterméket használ fel, amely nemcsak az ellátási lánc környezetterhelését csökkenti, hanem gazdasági szempontból is fenntartható működést tesz lehetővé. A működés során keletkező szén-dioxid nagy részét a növények újra megkötik, így a rendszer közel karbonsemleges.

Vállalatunk több éve sikeresen működtet egy, a lakossági hulladékhasznosítást is célzó kezdeményezést: a karácsony után kidobott és begyűjtött fenyőfákat biomasszaként hasznosítjuk újra a pécsi erőműben. Ez az egyszerű, de hatékony kezdeményezés jól szemlélteti, hogyan válhat a háztartási hulladék értékes erőforrássá. A begyűjtött fenyőfákból származó energia egy hónapon keresztül képes biztosítani mintegy 85 lakás fűtését!

Energiaszabályozás: amikor a rugalmasság a fenntarthatóság kulcsa

A fenntarthatóság nemcsak a megújuló energiaforrások használatáról szól, hanem magában foglalja az energiaellátási rendszerek alkalmazkodóképességét is a folyamatosan változó fogyasztói igényekhez igazítva. Az energiaszabályozás, vagyis az energiafogyasztás és -termelés intelligens összehangolása, ma már létfontosságú, különösen egy olyan világban, ahol a villamosenergia-kereslet egyre dinamikusabban változik.

A Veolia ezen a területen is innovatív, előremutató megoldásokat alkalmaz: digitális fejlesztéseket, valós idejű adatelemzést és korszerű erőművi infrastruktúrát alkalmazunk, hogy optimalizáljuk az energiatermelés és -felhasználás egyensúlyát. A Veolia virtuális erőmű rendszere révén a szabályozói piac jelentős szereplője. A virtuális erőmű 46 db gázmotor összesen 120,4 MW beépített teljesítményét fogja össze, melyek rugalmas termelésirányítása hatékony piaci jelenlétet biztosít számára. Ennek a stratégiának meghatározó eleme a 2021-ben felújított, gönyűi gázturbinás erőmű akvizíciója is. Az erőmű 430 MW teljesítményű létesítmény gyors reakcióidejének köszönhetően kiválóan alkalmas a rendszerterhelés kiegyensúlyozására, és hatékonyan kiegészíti a változó teljesítményű megújuló energiaforrásokat, mint például a nap- és szélerőműveket.

Átalakuló erőművek: a széntüzelésen túl

Az oroszlányi erőmű két korábban széntüzelésű kazánjának biomassza-alapú tüzelésre való átállítása nemcsak környezetvédelmi szempontból jelentős előrelépés, hanem szimbolikus mérföldkő is az energetikai rendszerek dekarbonizációja felé vezető úton. A projekt célja nem csupán a levegőterhelés csökkentése, hanem egy olyan hosszú távú energetikai átmenet támogatása, amely során a meglévő infrastruktúrák is a fenntartható jövő részévé válhatnak. Az átállással Oroszlány térsége egy lépéssel közelebb került a karbonsemlegességhez, miközben az energiaellátás biztonsága sem sérült.

GreenUp: az ökológiai fordulat programja

A 2024-ben indult GreenUp stratégia a Veolia nemzetközi cégcsoport globális jövőképét vetíti előre. Küldetésünk nem pusztán a vállalat karbonlábnyomának csökkentése, hanem az a törekvés is, hogy ügyfeleinket és partnereinket aktívan támogassuk kibocsátáscsökkentési céljaik elérésében. 2027-ig 18 millió tonnával szeretnénk csökkenteni partnereink CO₂-emisszióját, és évente 10 millió tonna veszélyes hulladék biztonságos és szabályozott kezeléséről gondoskodunk világszerte.

A Fenntarthatósági Témahét a szemléletformálásra is összpontosít. A Veolia számára különösen fontos, hogy ezt a célkitűzést ne csupán hirdesse, hanem a gyakorlatban is megvalósítsa. A Veolia által támogatott körkörösgazdaság blog (www.korkorosgazdasag.hu) célja olyan jó kezdeményezéseket és újítások bemutatása, amelyek erősítik követőink környezet- és energiatudatosságát. Emellett szeretnénk a felelősen gondolkodó egyéneket és közösségeket, valamint vállalkozásokat egyaránt olyan ötletekre inspirálni, amelyek elősegíthetik működésük fenntarthatóvá tételét, a körkörös gazdasági modell jegyében.

 A Tehetség Esélyt Érdemel program” a művészet erejét és a fenntarthatóság értékeit összekapcsolva, közvetlenül segíti a fiatalokat abban, hogy személyes fejlődésük során egy fenntarthatóbb jövőt építhessenek. A program az állami gondozásban élő hátrányos helyzetű fiatalokat célozza meg, és lehetőséget biztosít számukra a művészetek és kreatív kifejezésmódok fejlesztésére.

A jövő formálása ma kezdődik

A Fenntarthatósági Témahét kiváló alkalom arra, hogy a fiatalabb generációk megismerjék, milyen szerepük lehet a bolygó védelmében. Ugyanakkor legalább ilyen fontos, hogy hiteles, működő példákkal találkozzanak arra vonatkozóan, miként lehet környezetbarát módon élni és dolgozni. A Veolia gyakorlati megoldásai és társadalmi felelősségvállalási programjai azt mutatják, hogy a fenntarthatóság már nemcsak egy elméleti célkitűzés, hanem a jelenünk szerves része – egy olyan átfogó szemléletmód, amely ma már valós hatással bír közösségeinkre, gazdaságunkra és életminőségünkre.