Kevesebb, mint két hónapja maradt a kötelező energetikai audit elvégzésére a magyarországi nagyvállalatoknak. A vizsgálatot az energiahatékonyságról szóló EU irányelv írja elő, ám az érintett vállalatok nyerhetnek is a feladat szakszerű elvégzésével. Ugyanis az audit sikeresen tárhatja fel a nagyvállalatok működésében az energia-megtakarítási lehetőségeket. A szükséges intézkedések elvégzése pedig nemcsak környezetvédelmi szempontból előnyös, de komoly költségmegtakarítási lehetőségekkel is kecsegtet. Egy megfelelően kiválasztott szakmai partner pedig nemcsak a hiányosságok és problémák azonosításában, hanem azok megoldásában is segíteni tud - hívják fel a figyelmet a Veolia Energia Magyarország Zrt. szakértői.
Új kötelezettséggel kell idén számolni a magyarországi nagyvállalatoknak. December 5-ig minden érintett cégnek teljes körű energetikai auditálást kell elvégeznie, amelyet négyévente kötelesek lesznek megismételni. A kötelező nagyvállalati energetikai audit elvégzését a 2012-ben elfogadott, energiahatékonyságról szóló irányelv írta elő, amelynek rendelkezéseit az energiahatékonyságról szóló 2015 évi LVII. törvény és annak végrehajtási rendelete ültette át a magyarországi jogrendbe. Az irányelv legfőbb célja az Európai Unió energiafelhasználásának racionalizálása és mérséklése. Ennek jegyében a közösségi jogszabály évente 1,5 százalékos kötelező energia-megtakarítást ír elő minden tagállamának a 2020-ig terjedő időszakban.
Az energetikai auditot minden, évi 50 millió eurónál nagyobb forgalmat bonyolító, vagy 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatnál el kell végezni. Kivételt csak azok a nagyvállalatok élvezhetnek, amelyek az EN ISO 50001 szabványnak megfelelő, akkreditált tanúsító szervezet által tanúsított energiagazdálkodási rendszert működtetnek.
„Az érintett vállalatok kétféle módon gondoskodhatnak új kötelezettségük teljesítéséről. Az egyik lehetőség, hogy felvesznek egy az előírt feltételeknek megfelelni képes szakembert a munkatársaik közé. A másik megoldás, ha az audit elvégzését egy megfelelő szakértelemmel rendelkező külső partnerre bízzák” – fejtette ki Fernezelyi Ferenc, a Veolia Energia Magyarország Zrt. kereskedelmi igazgatója. A szakember szerint az utóbbi megoldás mellett szól, hogy a költségek szintje alacsonyan tartható, miközben az audit garantáltan az elvárt minőségben, az előírt követelmények mentén készül el. Emellett egy megfelelően kiválasztott szakmai partner nemcsak a hiányosságok és problémák azonosításában, hanem azok megoldásában is segíteni tud. Így optimális esetben képes a szükséges intézkedések, illetve beruházások megtervezésére és megvalósítására is.
„Fontos, hogy a vállalatok nyerhetnek is a feladat szakszerű elvégzésével. Hiszen az audit sikeresen tárhatja fel a nagyvállalatok működésében azokat a pontokat, ahol komoly energia-megtakarítási potenciál van” – hangsúlyozta Fernezelyi Ferenc. A megfelelő szakértelemmel elvégzett audit mindazon hiányosságokra és problémákra képes rávilágítani, amelyek orvoslásával az adott vállalatok energetikai rendszere optimalizálható, illetve korszerűsíthető. A tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a szükséges intézkedések és beruházások elvégzésének eredményeképpen az energetikai költségek akár felével-harmadával is csökkenthetőek.
A magyarországi iparvállalatok rendkívül heterogén képet mutatnak az energiagazdálkodás terén. A legkorszerűbb technológiával felszerelt üzemek és több évtizede korszerűsítésre váró létesítmények egyaránt megtalálhatóak. Ugyanakkor az EU irányelve ki fogja kényszeríteni, hogy a nagyvállalatok egységesen tegyenek lépéseket energiahatékonyság javítása irányába.
„A Veolia Energia Magyarország Zrt. széleskörű tapasztalatokkal rendelkezik a területen. Így társaságunk számos iparvállalatot segített abban, hogy optimalizálják energiagazdálkodásukat, az így elért költségcsökkentéssel javítva versenyképességüket” – tette hozzá Fernezelyi Ferenc.
Bár a határidő lejártát követő első évben a kötelezettség teljesítését elmulasztó vállalatoknak várhatóan még nem kell anyagi szankciókra számítaniuk, az audit elvégzését nem érdemes az utolsó pillanatig halogatni, hiszen a – sok esetben számos létesítményt és telephelyet üzemeltető – nagyvállalatok esetén ez egy rendkívül komplex feladat. Az energetikai auditnak minden nagyvállalat esetén ki kell terjednie az alkalmazott energiahordozók és költségeik, valamint a fogyasztási trendek, bázisértékek és fajlagos értékek meghatározására, továbbá az energiapazarlási pontok megkeresésére és bemutatására. Mindezek mellett a vizsgálatnak magába kell foglalnia a költséghatékonyabb energia-felhasználási módok feltárását és elemzését, a megújuló energiaforrások alkalmazásának lehetőségét, valamint a fejlettebb üzemeltetési eljárások és esetleges új berendezések bemutatását is.
***********
A Veolia Energia Magyarország Zrt.-ről:
A Veolia Energia Magyarország Zrt. több mint 20 éves szakmai tapasztalattal a magyar energetikai piac meghatározó szereplője, önkormányzati és közületi szerződésállományának meghatározó része – például a pécsi, dorogi, esztergomi vagy tatai lakossági és intézményi távhőszolgáltatás – a 2020-as évekbe nyúlik előre. A társaság 2013 folyamán stratégiai együttműködési megállapodást kötött Magyarország kormányával.
A vállalatcsoport jelenleg közel 700 főt foglalkoztat, országosan több mint 250 üzemeltetett telephelyen van jelen. A cégcsoport konszolidált árbevétele 2013-ban 38 milliárd, 2014-ben pedig 41,2 milliárd forint volt.
A cégcsoport 50 hazai önkormányzat több létesítményét, 85 állami és középületet, 28 egészségügyi intézményt és 31 ipari telephelyet lát el energiával. Emellett a magyarországi Veolia csoport által üzemeltetett távhőszolgáltatók 11 városban immár 12 ezer lakás távfűtéséről gondoskodnak, miközben országszerte további 105 000 lakossági és intézményi ügyfél számára termelnek hőenergiát.
Az országos kiterjedésű cégcsoport energetikai szolgáltatások üzletága hőtermelő- és elosztó rendszerek üzemeltetését végzi önkormányzatok, költségvetési szervek és a magánszektor számára, de tevékenységi körébe tartozik ezen felül a teljes körű létesítmény-üzemeltetés és az ipari outsourcing is.
A Veolia Energia Magyarország Zrt. éves hőenergia-termelése meghaladja a 6400 terajoule-t, és évente több mint 500 gigawattóra villamos energiát állít elő, továbbá egy mára 42 gázmotorból álló, összesen 65 megawatt kapacitású virtuális erőművet kitevő országos rendszert üzemeltet.
A Veolia Energia Magyarország Zrt. erőművi üzletágának öt egységében (a Pannonpower pécsi erőműve, a Dorogi Erőmű, a Kőbányahő Kft., a Tiszántúli Hőtermelő Kft. debreceni és nyíregyházi erőművei) magas hatásfokú földgáztüzelésű és megújuló energiát – biomasszát – felhasználó blokkok működnek, ezzel is tükrözve a cégcsoport környezetbarát energiatermelés iránti elkötelezettségét.