Több mint százmillió forint értékű kazánfejlesztést hajtott végre a Dorogi Erőmű Kft. az általa üzemeltetett energiatermelő létesítményben. A beruházásnak köszönhetően a dorogi erőműben felhasznált tüzelőanyag-mennyiségen belül a megújuló biomassza részaránya megduplázódott, miközben az erőmű hatásfokát is sikerült jelentősen növelni. A Veolia Energia Magyarország dorogi leányvállalata által végrehajtott fejlesztés az elmúlt hónapokban már a gyakorlatban is igazolta a tervezők előzetes várakozásait. A hatékonyságnövelés terén elért eredmények pedig rámutattak: ésszerű fejlesztésekkel a városi távfűtőrendszerek egyszerre kínálnak környezetbarát és költséghatékony alternatívát az egyedi fűtési megoldásokkal szemben a lakosságnak, valamint ipari-kereskedelmi és közületi ügyfeleknek is – hívják fel a figyelmet a Veolia Energia Magyarország szakértői.
Sikeresen vizsgázott az április 15-én zárult fűtési szezonban a dorogi erőműben 2014 folyamán végrehajtott kazánfejlesztési projekt. A Dorogi Erőmű Kft. által végrehajtott beruházás eredményeképpen a Dorogon és Esztergomban mintegy 3500 lakás, valamint közel kéttucat ipari és közületi ügyfél távfűtését biztosító energetikai létesítmény tüzelőanyag-ellátását sikerült tovább diverzifikálni, egyszerre javítva az erőmű fenntarthatósági és versenyképességi paramétereit.
„Az összesen több mint százmillió forint értékű fejlesztés legfontosabb elemeként - a korábban meglévő nyolc mellett - nyolc újabb ún. befúvó berendezést építettünk be az erőmű kazánjába, ezzel nagymértékben javítva a létesítmény szabályozhatóságát. Emellett egy léghevítő rendszer felszerelésével az erőmű kéményén át távozó füstgáz hőenergia-tartalmának jobb hasznosíthatóságát is lehetővé tettük” – mondta el Vollár Attila, a Dorogi Erőmű Kft. ügyvezetője. A Veolia Energia Magyarország dorogi leányvállalatának vezetője kifejtette: kisebb mennyiségben már évek óta hasznosítottak mezőgazdasági mellékterméket a dorogi erőműben, azonban a hatékonyabb szabályozhatóságnak köszönhetően a biomassza részaránya megduplázódott, s ma már a létesítmény tüzelőanyagának közel felét teszi ki, lehetővé téve a szén részarányának csökkentését.
„Biomasszaként kizárólag ledarált napraforgószárat hasznosítunk tüzelőanyagként, amelynek beszállítóit minden évben pályázati úton választjuk ki. Így a fejlesztés eredményeképpen olyan tüzelőanyag-mixet tudunk kialakítani, amely egyaránt eleget tesz a – szén-dioxid semleges - megújuló energiaforrások részarányának növelésére vonatkozó nemzetgazdasági célkitűzéseknek, s teszi még biztosabbá és fenntarthatóbbá az erőmű tüzelőanyag-ellátását a több lábon állás jegyében” – hangsúlyozta Vollár Attila.
Legalább ilyen fontos, hogy a fejlesztés eredményeképpen az erőmű hatásfoka jelentősen javult, ami több szempontból kedvező az térségben élő lakosságnak, valamint az itt dolgozó cégeknek. A nagyobb hatékonyságnak köszönhetően – változatlan energiaigény mellett – kevesebb tüzelőanyagra van szükség. Ennek, valamint a megújuló részarány növekedésének köszönhetően az erőmű környezetterhelése tovább mérsékelhető.
Másrészt a javuló hatásfok azt igazolja, hogy a korszerű technológia alkalmazásán alapuló távfűtőrendszerek üzleti szempontból is versenyképes alternatívát képesek biztosítani az egyedi fűtési megoldásokkal szemben a lakosságnak, valamint az ipari-kereskedelmi és közületi ügyfeleknek egyaránt.
Esztergomban még komoly lehetőségek vannak a lakossági távfűtőrendszer bővítésére, további lakótömbök, lakótelepek távfűtő-rendszerre történő rácsatlakozására is adottak a feltételek. Emellett mind Dorogon, mind Esztergomban nyitott a lehetőség a magánvállalkozások, valamint a közintézmények számára is, hogy a távfűtés választásával egy környezetbarát és költséghatékony hőenergia-ellátó rendszer mellett tegyék le a voksukat. Esztergomban a Vaszary Kolos Kórház és a Géza Fejedelem Ipari Szakképző Iskola vezetése is a távhő mellett döntött nemrégiben, ezáltal csökkentve költségeiket.
„Hiszünk abban, hogy érdemes beruházni, mert a távfűtésnek hosszú távon biztosított a jövője Magyarországon. A dorogi erőmű fejlesztése pedig mintaértékű lehet más hazai városokban is arra, hogy miként lehet elébe menni a folyamatosan szigorodó környezeti és üzleti fenntarthatósági kritériumoknak” – tette hozzá Vollár Attila.
Fenntartható úton a dorogi erőmű: Nem a mostani beruházás az első olyan intézkedés a dorogi erőműben, amely hozzájárult a dunántúli kisváros környezetvédelmi mutatóinak javításához. Korábban már hasonló eredményt hozott a Dorogi Erőmű Kft. és a város határában működő veszélyeshulladék-égetőt működtetető SARPI Dorog Kft. között még 2011-ben megkötött szerződés. A megállapodás értelmében az erőmű gőzt vesz át a környezetipari üzemtől, kihasználva a két, egymástól alig pár száz métere üzemelő létesítmény működésében meglévő szinergiákat. Egyebek mellett ezek a lépések is hozzájárultak, hogy Dorog az elmúlt években lekerült a legszennyezettebb magyarországi városokat felsoroló „piszkos 12 listáról”, s a város környezetvédelmi mutatói ma már számos hasonló méretű magyarországi városénál kedvezőbbek.
******
A Veolia Energia Magyarország Zrt-ről:
A Veolia Energia Magyarország Zrt. több mint 20 éves szakmai tapasztalattal a magyar energetikai piac meghatározó szereplője, önkormányzati és közületi szerződésállományának meghatározó része – például a pécsi, dorogi, esztergomi vagy tatai lakossági és intézményi távhőszolgáltatás – a 2020-as évekbe nyúlik előre. A társaság elődje 2013. folyamán stratégiai együttműködési megállapodást kötött Magyarország kormányával.
A vállalatcsoport jelenleg közel 600 főt foglalkoztat, országosan több mint 250 üzemeltetett telephelyen van jelen. A cégcsoport konszolidált árbevétele 2012-ben 37,5 milliárd, 2013-ban pedig 38 milliárd forint volt.
A cégcsoport 50 hazai önkormányzat több létesítményét, 85 állami és középületet, 28 egészségügyi intézményt és 31 ipari telephelyet lát el energiával. Emellett a magyarországi Veolia csoport által üzemeltetett távhőszolgáltatók 11 városban immár 12 ezer lakás távfűtéséről gondoskodnak, miközben országszerte további 55 000 lakossági és intézményi ügyfél számára termelnek hőenergiát.
Az országos kiterjedésű cégcsoport energetikai szolgáltatások üzletága hőtermelő- és elosztó rendszerek üzemeltetését végzi önkormányzatok, költségvetési szervek és a magánszektor számára, de tevékenységi körébe tartozik ezen felül a teljes körű létesítmény-üzemeltetés és az ipari outsourcing is.
A Veolia Energia Magyarország éves hőenergia-termelése meghaladja a 4400 terajoule-t, és évente több mint 500 gigawattóra villamos energiát állít elő, továbbá egy mára 42 gázmotorból álló, összesen 65 megawatt kapacitású virtuális erőművet kitevő országos rendszert üzemeltet.
A Veolia Energia Magyarország erőművi üzletágának három egységében (a Pannonpower pécsi erőműve, a Dorogi Erőmű, a Kőbányahő Kft.) magas hatásfokú földgáztüzelésű és megújuló energiát – biomasszát – felhasználó blokkok működnek, ezzel is tükrözve a cégcsoport környezetbarát energiatermelés iránti elkötelezettségét.
További információ
Németh Gergely
[email protected]
+36 70 377 1330