A „Hőközpontok korszerűsítése, új fogyasztók csatlakoztatása Dorog, Esztergom városában” elnevezésű beruházáscsomag a Környezet és Energia Operatív Program keretében elnyert mintegy 233 millió forint uniós forrásból valósult meg. Az elavult hőcserélők, szabályozók és vezetékek cseréjével a két városban az érintett épületek hő- és melegvíz-ellátása költséghatékonysági és környezeti szempontból is fenntarthatóbbá válik a jövőben.
Hivatalosan is lezárult a Veolia Energia Magyarország Zrt. „Hőközpontok korszerűsítése, új fogyasztók csatlakoztatása Dorog, Esztergom városában” elnevezésű projekt, amelynek legfőbb célja a fűtés- és melegvíz-szolgáltatásról gondoskodó hőközpontok modernizációja, valamint újabb fogyasztói csoportok bekapcsolása volt. A beruházás a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) „Távhő-szektor energetikai korszerűsítése, megújuló energiaforrások felhasználásának lehetőségével” című pályázati konstrukció keretében elnyert 233 340 719 forint uniós forrásból valósult meg.
A 2008 közepén indult projekt három fő részből épült fel. Egyrészt ekkorra elodázhatatlanná vált a két város lakó-, illetve egyéb épületeinek hő- és melegvíz-ellátását immár harminc éve biztosító, időközben elavulttá vált hőközpontok felújítása. Ennek keretében a Veolia Energia Magyarország Zrt. szakemberei új, lemezes hőcserélőkkel, szabályozókkal és keringető szivattyúkkal látták el a hőközpontokat, megteremtve a hatékonyabb szolgáltatásnyújtás feltételeit. Másrészt a társaság szakemberei Dorog és Esztergom között a tranzitvezeték, illetve az esztergomi gerincvezeték elemeit ellenállóbb és energiatakarékosabb, PUR hab hőszigetelésre cserélték. Emellett új fogyasztói csoportokat is bekapcsoltak a távhőszolgáltatásba.
Ahogy a Veolia Energia Magyarország Zrt. szakértői kiemelik, a modernizációs munkálatok jelentős hatékonyságjavulást tesznek lehetővé a fűtés- és melegvíz-szolgáltatás terén. „A hőellátási infrastruktúra megújításával sikerült elérnünk, hogy a hőtermelés és hőközvetítés jóval kisebb hőveszteség mellett folyjon. Ez, valamint a szivattyúk fordulatszámának optimalizálása komoly villamos-energia megtakarítást eredményez és a mindenkori igényeknek megfelelő szolgáltatást biztosít a fogyasztóknak. Az időtálló, új szigetelési megoldásoknak köszönhetően a hálózatok takarékosabban, kevesebb tüzelőanyag felhasználásával működtethetőek, ez pedig a környezeti fenntarthatóság szempontjából is előrelépés” – mondta Fernezelyi Ferenc, a Veolia Energia Magyarország Zrt. kereskedelmi igazgatója.
A Veolia Energia Magyarország Zrt.-ről:
A Veolia Energia Magyarország Zrt. több mint 20 éves szakmai tapasztalattal a magyar energetikai piac meghatározó szereplője, önkormányzati és közületi szerződésállományának meghatározó része – például a pécsi, dorogi, esztergomi vagy tatai lakossági és intézményi távhőszolgáltatás – a 2020-as évekbe nyúlik előre. A társaság 2013 folyamán stratégiai együttműködési megállapodást kötött Magyarország kormányával.
A vállalatcsoport jelenleg közel 700 főt foglalkoztat, országosan több mint 250 üzemeltetett telephelyen van jelen. A cégcsoport konszolidált árbevétele 2013-ban 38 milliárd, 2014-ben pedig 41,2 milliárd forint volt.
A cégcsoport 50 hazai önkormányzat több létesítményét, 85 állami és középületet, 28 egészségügyi intézményt és 31 ipari telephelyet lát el energiával. Emellett a magyarországi Veolia csoport által üzemeltetett távhőszolgáltatók 11 városban immár 12 ezer lakás távfűtéséről gondoskodnak, miközben országszerte további 105 000 lakossági és intézményi ügyfél számára termelnek hőenergiát.
Az országos kiterjedésű cégcsoport energetikai szolgáltatások üzletága hőtermelő- és elosztó rendszerek üzemeltetését végzi önkormányzatok, költségvetési szervek és a magánszektor számára, de tevékenységi körébe tartozik ezen felül a teljes körű létesítmény-üzemeltetés és az ipari outsourcing is.
A Veolia Energia Magyarország Zrt. éves hőenergia-termelése meghaladja a 6400 terajoule-t, és évente több mint 500 gigawattóra villamos energiát állít elő, továbbá egy mára 42 gázmotorból álló, összesen 65 megawatt kapacitású virtuális erőművet kitevő országos rendszert üzemeltet.
A Veolia Energia Magyarország Zrt. erőművi üzletágának öt egységében (a Pannonpower pécsi erőműve, a Dorogi Erőmű, a Kőbányahő Kft., a Tiszántúli Hőtermelő Kft. debreceni és nyíregyházi erőművei) magas hatásfokú földgáztüzelésű és megújuló energiát – biomasszát – felhasználó blokkok működnek, ezzel is tükrözve a cégcsoport környezetbarát energiatermelés iránti elkötelezettségét.